WHRO LISTEN WATCH EDUCATE CORPORATE SUPPORT US COMMUNITY ENGAGEMENT DONATE CONTACT US GET OUR ENEWS SIGN IN

For Educators by Educators

Senior Great Computer Challenge 2016 - March 5, 2016Click on the photo to view the photos from the event. 

  

On March 10th, 2018, 84 teams of 6th through 12th grade students gathered at Old Dominion University to compete in the 33rd Annual Senior Great Computer Challenge! See the winners of each competition category and grade level below.

Level 3 Desktop Presentations

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Smithfield M.S. Isle of Wight Pam Riddleberger Kristiana Jones
Amiah Beale
Lindsey Greer   
2nd Peasley M.S. Gloucester Katy Adams Brenna Wade
Kierra Erickson
Shayla Knight
3rd Poquoson M.S. Poquoson Kimberly Montalvo Hailey Swartzbaugh
Jennifer Cannella
Emily Swartzbaugh
HM St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Nikolas Gonzales-Reyes
Maria Rodriguez

 

Level 3 Desktop Publishing

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Smithfield M.S. Isle of Wight Pam Riddleberger Kylee Hilbert
Isabel Leang
Maggie Mandara
2nd Poquoson M.S. Poquoson Kimberly Montalvo
Jennifer Cannella
Abigail Smith
Max Fritts
3rd St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar  Alexis Durand
Nora Holland-Farres
HM Peasley M.S. Gloucester Dalila Johnson Kendell Nurthup
Cady Altizer     

 

Level 3 Graphic Design

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Xavier Vaquera
Eric Kipp
Sophia Pedroza
2nd Westside E.S. Isle of Wight Angela Pyrtle Summer Fruchey
Seth Thomas
3rd Peasley M.S. Gloucester Aimee Layton Brianna Martin
Declan Wade
Madison Johnston
HM Smithfield M.S. Isle of Wight Pam Riddleberger Aimee Correi
Taylor Lemond

 

Level 3 Integrated Applications

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Jason Lo
2nd St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Mariah Mitchell

 

Level 3 Music Composition

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Isaac Avis
2nd Smithfield M.S. Isle of Wight Sherry Wozniak
Pam Riddleberger
Emily Brown
Lia Corning
3rd St. Clare Walker M.S. Middlesex Daphne Guill Jenna Compton-Padua
Kaitlyn Palmore
Evelyn Allen
HM St. Clare Walker M.S. Middlesex Daphne Guill Jayden Hogg
Owen Wynberry
Erik Graulich
HM St. Clare Walker M.S. Middlesex Daphne Guill Ashtyn Franklin

  

Level 3 Programming- Object-Oriented Business

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar  Noah Avis
Xander Vaquera

 

Level 3 Video Editing

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Westside E.S. Isle of Wight Hattie Garrow Jacob Booth
Jasmine Johnson
2nd Smithfield M.S. Isle of Wight Pam Riddleberger Evan Rehrauer
Jason Cox
Mary Tomlinson
3rd Spratley Gifted Center Hampton Lisa Ann Wilson Amaris Anthony
Margaret Root
Courtney Wilson
HM St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Asia Williams
Morgan Wood
Ariya Amin
HM Poquoson M.S. Poquoson

Kimberly Montalvo
Jennifer Cannella

Lucas Camden
Aidan Young

 

Level 3 Web Design

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Spratley Gifted Center Hampton Lisa Ann Wilson Liam Brown
Peyton Crum
2nd St. Matthew's Catholic School Independent Katherine Olivar Philip McCaffrey
Brandon Speegle
Liam o'Neil 

 

Level 4 CAD

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Advanced Technology Center Virginia Beach Andrew Smith James Palmiere 
Charles Kaiser
Daishaun Jackson
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Andrew Smith Hunter Haushalter
Daniel Tardif
Aliyah White
3rd Oscar Smith H.S. Chesapeake Eric Nestor Xzavior Mcgee
Tyler Howard 
Jermaine Smith

 

Level 4 Cyber Security

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Rachel Paul
Phillip Hutson
Tyevon Wint
Robert Lake
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Connor Rose
Connor Grunewald
Donovan Cali
Josh Bailey
3rd Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Lance Schneider
Samantha Carroll
Sandon Brent
HM Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Drew Anderson
Chris Russell
Aaron Harrell
HM Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Justin Zabel
Jonah Hebert
Neena Smith

 

Level 4 Desktop Presentations

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Governor’s School Hampton Islam Bedir
Jonathan Torch
Huyen Nguyen
Michael Sutton
Brian Chou
Bradley Herron
Noah Wiggins
2nd Woodside H.S. Newport News Cathy Hilton Conner Paul
Esteban Camas
Kobi McCray
3rd Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Emma Vuono
Karly Goldsberry
HM Smithfield H.S. Isle of Wight Tricia Hoff
Amber Price
Kelsey Briggs
Abby Rotruck

 

Level 4 Desktop Publishing

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Smithfield H.S. Isle of Wight Tricia Hoff
Amber Price
Alexandra Grossman
Christian Miller
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Lee Troxell Noah Kinsey
Jason Broudy
Tristan Cascio
Kyle McKay
3rd Woodside H.S. Newport News Cathy Hilton Lynseymarie Lewis
Dana Fraley

 

Level 4 Graphic Design

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Woodside H.S. Newport News Cathy Hilton Alyssa Davis
Mikey Fajota
Aaliyah Scott
Tori Calkins
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Lee Troxell Sharian Francis
Kelly Ratcliff
Jessie Riley
Shannon Buck
Juliana Nolan-Cintron
3rd New Horizons Newport News Sridhar Chinnabhandar Lauren Powell
Tyari Taylor 
HM Windsor H.S. Isle of Wight Mr. Mosley
Mr. Downing
Kendall Pulley
Naomi Bullis
Sadye Janas
Skyla Gayle
Anna Etters

 

Level 4 Integrated Applications

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Westin Erwin
Jacob Jennings
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Linda Lavender Jeremy Jeffreys
Jacob Hossenlopp-Shean

 

Level 4 Music Composition

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Princess Anne H.S. Virginia Beach John Harrison Dylan Reyes
Gabriel Doon
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Michael Weber Jivan Roberts
Anthony Cittadino
Carolyn Lane
Alexis Osipovs
3rd Governor's School Hampton Islam Bedir Alex Payne
Macey Cohn

 

Level 4 Programming- Object-Oriented Business

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Ocean Lakes H.S. Virginia Beach Jocefe Adriano Yoland Gao
Tianyu Eric Wang
Ryoma Harris
Joshua Minter
Abhir Karande
2nd Advanced Technology Center Virginia Beach Michael Weber Daniel Dale
Daniel Alther
Matthew Hay
Rhys Dailey
Ian Nelson
3rd Advanced Technology Center Virginia Beach Michael Weber Alexander Sewell
Zachary Molnar
James Raynor
Jacob Gorman
Landon Ste Marie
HM New Horizons Newport News Sridhar Chinnabhandar Liam Sullivan  

 

Level 4 Programming- Scientific/Non Business

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Landstown H.S. Virginia Beach Christy Murchison Sam Golden
Logan McKeel
Nicholas Lawrence
Angelo Bechtold
Isaiah Poole
2nd Poquoson H.S. Poquoson

Daniel Diggs
Ellen Fiscella

Lorelai Watters
Carson Adcock
Jacob Lewis
Tyler Forrest
Drake Mueller
3rd Governor's School Hampton

Islam Bedir
Jonathan Torch

Mikhail Pozdniakov
Jacob Sandling
Trevor Simmons
Emery Shelly
Hailey Thomas
HM New Horizons Newport News Sridhar Chinnabhandar Nicholas Hoskins
Sean Wainwright

 

Level 4 Video Editing

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Advanced Technology Center Virginia Beach Lee Troxell Adrianna Lawrence
Noah Corbliss
Jaylee Munoz
Jason Jacot
2nd Smithfield H.S. Isle of Wight Tricia Hoff
Amber Price 
                                               
Molly Ryan
Skylar Hedgepeth
Kelly Moore
3rd Landstown H.S. Virginia Beach Christy Murchison Chance Harrison
HM Woodside H.S. Newport News Cathy Hilton Kiya Vanier
Ryan Mullens

 

Level 4 Web Design

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Advanced Technology Center Virginia Beach Katharine Sargent Grant Gordon
Brian Hollars
Christina Denson
Jason Young
London Rhodes
2nd Woodside H.S. Newport News Cathy Hilton Zachary Trias
Keely Wolfe
Khe Sanh Tatem