WHRO LISTEN WATCH EDUCATE CORPORATE SUPPORT US COMMUNITY ENGAGEMENT DONATE CONTACT US GET OUR ENEWS SIGN IN

For Educators by Educators

 

 

17-Junior Great Computer Challenge - May 13, 2017

Click on the photo to view the photos from the event. 


On May 12th, 2018, 81 teams of kindergarten through 5th grade students gathered at Old Dominion University to compete in the Junior Great Computer Challenge! See the winners of each competition category and grade level below.

Level 1 Desktop Publishing
Place SchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Hardy E.S. Isle of Wight Mallory Bradley
William Austin
Heather Stafford
Crystal Brooks
Brennen Thompson
Layla Reynolds
Wyatt Geary
Excellent Nelson E.S. Newport News Tamara Cox  FionaCantrell
Grace Conlon
Savannah Conklin
Good Windsor E.S. Isle of Wight Sara Baughman
Elizabeth Littlefield
Evan Hopkins
Kendyl Edwards
Semaje Goldston

Good

Carver E.S. Newport News Carolyn Harris Jordan Hayes
Saniya Hundley Sweeney
Level 1 Graphic Design
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Carrollton E.S. Isle of Wight Jamie Ball
Laura Lilly
Cailey Turner
Leah Jung
Wesley Scheier
Excellent Hardy E.S. Isle of Wight Mallory Bradley
Timothy Bradley
Angela Thompson  
Avery Geary
Jasmyn Garren
Baya Miller
Excellent Windsor E.S. Isle of Wight Sara Baughman
Elizabeth Littlefield
Bristol Stallings
Aaliyah Vines
Jay'vion Pierce
Good Bethel E.S. Gloucester Tammie Spivey Sara Shao
London Busch
Level 1 Visual Programming/Block Coding Using Scratch Jr.
Place School Division Sponsor Participants
Superior Hardy E.S. Isle of Wight Mallory Bradley Canon Stafford
Quincy Carr
Izabel Hodges
Superior Willard Model E.S. Norfolk Katie Humphrey-Morgan Ariana Thompson
Charlotte Benson
Genesis Roberts
Excellent Bethel E.S. Gloucester Tammie Spivey Jonathan Talbot
Drew West
Excellent Carrollton E.S. Isle of Wight Charlene Hinshaw Kannon Crews
Eden Castel
Olivia Tomlinson
Excellent Nelson E.S. Newport News    Gloria Morgan Jonas Stanger
Zion McHenry-Wilson
Vanessa Cox 
Good Abingdon E.S. Gloucester Jessica Lawson
Sarah Lindemann
Savannah Blankenship
Evan Lawson
Good Windsor E.S. Isle of Wight Aubrie Ellis Jude Andrade
Hunter Tracy
Ellayna Linville
Good Victory E.S. Portsmouth Nichole Gamble Jaylee Burroughs
Jonathan Winborne Jr 
Timothy Winborne
Level 2 Desktop Presentations
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight Sarah Butler    Daniel Butts
Sandy Emrick
Andrina Camilleri
2nd Poquoson E.S. Poquoson Kimberly Montalvo Mary Jones 
Avery Peshehonoff
Hailey Mosteller
3rd Spratley Gifted Center Hampton Jami Parsons
Lisa Ann Wilson
Nishtha Brahmbhatt 
Sylvia Rowe
H M Sparrow Rd. Interm. Chesapeake Mary Tolson Jacob Chamberlain
Lyndey Brown
Grace Heffelfinger
Level 2 Desktop Publishing
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Windsor E.S. Isle of Wight Elizabeth Littlefield
Sara Baughman
Keegan Shannon
Maggie Baughman
Grey Williams
2nd Westside E.S. Isle of Wight DeNay Smith Aubrey Hanson
Addison Hardman
3rd Bethel Manor E.S. York Elizabeth Fike Lauren Lee
Brandon Eubanks
H M Bethel E.S. Gloucester Jessica Clarke Chloe West
Catherine King
Alexis Chattin
Level 2 Graphic Design
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight Angela Pyrtle Lauren Wilson
Abigail Worrell
2nd Bethel Manor E.S. York Elizabeth Fike Hayden Zimmerman
Eddie Moses
Layla Hall
3rd

Poquoson E.S.

Poquoson Nanci Deibler  Lilliy Purdie
Chloe Nunn
Lucas Hatok
H M Abingdon E.S. Gloucester Jessica Lawson
Sarah Lindemann
Chase Laws
Lillian ”Lilli” Steigeron
Celis Tanner 
H M Bethel E.S. Gloucester Lisa Witt Emma Layton
Austin Miller
Maddy Nelson
Level 2 Internet Scavenger Hunt
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Abingdon E.S. Gloucester

Jessica Lawson
Sarah Lindemann

Michael “Mike” Asnicar
Atley Wiese
Alexis Hewitt
2nd Matthew Whaley E.S. Williamsburg Kris Van Deusen Rocco Valenti
Will Estes
Keveon Graves
3rd Westside E.S. Isle of Wight

Sharon Chapman

Graham Thomas
Andrew Shipman
H M Sparrow Rd. Interm. Chesapeake

Lisa Brennan-Webb

Will Peters
Justin Beale
Ethan Murillo

H M Windsor E.S. Isle of Wight

Elizabeth Littlefield

Brandon Wiggins
Rhys Tracy
Isabelle Sulin
Level 2 Video Editing
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight Hattie Garrow Tristan Duffy
Madelyn Berry
2nd Windsor E.S. Isle of Wight Aubrie Ellis Avery Callis
Mia Vo
Ryland Harrell
3rd Sparrow Rd. Interm. Chesapeake Tracey Buyrn Jayla August
A'Monte Moten
ZaMieya Thompson
H M Matthew Whaley E.S. Williamsburg Kris Van Deusen Kira Van Deusen
Anissa Williams
Marwa Tarouat
Level 2 Visual Programming/Block Coding Using Scratch Jr
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight Michelle Pealo Clay Causey
Ewan Kucha
Emily Miller
2nd Bethel Manor E.S. York Susan Willard Jakobe Brownlee
Arvin Ablao
Emory Sheppard
3rd Matthew Whaley E.S. Williamsburg Kris Van Deusen Luke Sipes
Christian Mannenin
Asher Sohoni
H M Carrollton E.S. Isle of Wight Charlene Hinshaw Liam Graning
Charlotte Wigginton
Kiley Cecil