WHRO LISTEN WATCH EDUCATE CORPORATE SUPPORT US COMMUNITY ENGAGEMENT DONATE CONTACT US GET OUR ENEWS SIGN IN

For Educators by Educators

 

 

17-Junior Great Computer Challenge - May 13, 2017

Click on the photo to view the photos from the event. 


On May 13th, 2017, 76 teams of kindergarten through 5th grade students gathered at Old Dominion University to compete in the Junior Great Computer Challenge! See the winners of each competition category and grade level below.

Level 1 Desktop Publishing
Place SchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Carrollton E.S. Isle of Wight Jamie Ball
Carrie Smith    
Laura Lilly
Diana Leang
Cailey Turner 
Michael Avrit
Superior Windsor E.S. Isle of Wight Sara Baughman
Elizabeth Littlefield
Braedon Harris
Grey Williams
Keegan Shannon
Excellent Abingdon E.S. Gloucester Jessica Lawson
Sarah Lindemann 
Abbi Hassell
Atley Wiese
Kelly Hall
Alyssa Wilson 
Excellent Poquoson Primary Poquoson Deb Steigerwald
Dale Rush    
Seth Green
Stanley Peters
Lily Miller
Good Nelson E.S. Newport News Gloria Morgan Jonas Stanger
Madeline Jango
Zakiayah Johnson
Good Larchmont E.S. Norfolk Catherine Munden 
Sue Schneider        
Leroy Song
Elizabeth McDonald
Trudy Schoenenberger
Good W.H. Taylor E.S. Norfolk Altoya Brinkley Gracyn Burhop
Zoe Redel
Luella Harvey
Good Park View E.S. Portsmouth Victoria Mapp-Jonathan Triniti Powell
Gracie Rombach
Zion Wilson
Good Old Donation School Virginia Beach Sireesha Aleti
Camille Grabb         
Nidhi Aleti
Pranav Kuppireddy
Rohan Sagar
Level 1 Graphic Design
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Larchmont E.S. Norfolk Catherine Munden
Sue Schneider
Andrew Taylor
Charlie Kroning
Luca Light
Excellent Bethel E.S. Gloucester Tammie Spivey Alexis Chattin
Catherine King
Deanna Larson 
Excellent Carrollton E.S. Isle of Wight Jamie Ball 
Carrie Smith
Laura Lilly
Mallory Bradley
Paul Lilly
Madison Smith
Shane Farrow 
Excellent Windsor E.S. Isle of Wight Sara Baughman
Elizabeth Littlefield 
Margaret Baughman
Brooklyn Stallings
Griffin Pierce
Excellent Poquoson Primary Poquoson Caitlin Orsborne  Bryan Orsborne
Liam Adams
Steven Kresovich
Good Abingdon E.S. Gloucester Jessica Lawson
Sarah Lindemann
Kelly Hall      
Chase Lawson
Kaitlyn Hearon
Reilly Evans
Good W.H. Taylor E.S. Norfolk Altoya Brinlkey Thomas Rohrs
William Rohrs
Y'att Pannell 
Level 1 Visual Programming/Block Coding Using Scratch Jr
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Hardy E.S. Isle of Wight Mallory Bradley  Peyton Torrenti
Patrick Gilmore
Excellent Bethel E.S. Gloucester Carla Stanley   Jonathan Talbot 
Drew West
Excellent Carrollton E.S. Isle of Wight Charlene Hinshaw  Eden Castel 
Liam Graning
Marley Chappell
Good W.H. Taylor E.S. Norfolk Altoya Brinkley Elias Bowes
Elliott Lieb
Annika Fox
Level 2 Desktop Presentations
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight Sarah Butler Daniel Butts 
Sandy Emrick 
Joshua Lange
2nd Poquoson E.S. Poquoson

Kimberly Montalvo

Stephen DeGuzman
Drew Groff
Hailey Mosteller
3rd Nelson E.S. Newport News Lauren Hancock Ivan Zagursky
Carissa Pringle
Margaret Grant
H M Bethel E.S. Gloucester Lanita Knight Lauren King
Maddy Nelson
H M John B Dey E.S. Virginia Beach Edgar Jumper Spencer Key
Christine Powers
Level 2 Desktop Publishing
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Poquoson E.S. Poquoson Kimberly Montalvo Max Fritts
Matthew Griffin
BayLee Harris
2nd Bethel E.S. Gloucester Jessica Gaul Sarah Hart
Shayla Knight
Charlie Somervell
3rd Windsor E.S. Isle of Wight Elizabeth Littlefield Wyatt Oliver
Camille Britt
Mary Eley
H M George P. Phenix Hampton Courtney Worrell Tyler Bateen
Haider Al-Rubaye
Layla Wasfy
H M Old Donation School Virginia Beach Sireesha Aleti
Camille Grabb
Srishti Aleti
H M Matthew Whaley E.S. Williamsburg

Kris Van Deusen

Jaydon Hampton  
Axel Lemus
Level 2 Graphic Design
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight Angela Pyrtle Katie Gallahorn
Summer Fruchey
Abigail Worrell
2nd John B Dey E.S. Virginia Beach Edgar Jumper Emerson Lewis
Cecilia Kocan
3rd

Bethel Manor E.S.

York Susan Willard
Liz Fike
Nolan Ladison
Hayden Zimmerman
Tyler Young
H M Nelson E.S.  Newport News Stephanie Johnson Tahonas Garcia
Sarah Anderson
Jake Steen
H M Larchmont E.S. Norfolk Meredith Correia
Carly Phelps
Andrew Gilmore
Adelaide Page
David Gao
H M

Park View E.S.

Portsmouth Anita Freeman Kimoni Jenkins
Garth Green
Isabella Guiterrez
Level 2 Internet Scavenger Hunt
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st

Abingdon E.S. 

Gloucester Jessica Lawson
Sarah Lindemann 
Kelly Hall
Michal Asnicar
Lex D'Auria
Alexis Hewitt
2nd Matthew Whaley E.S. Williamsburg Kris Van Deusen
Lyndon Howlett
Kyle Schofield
Will Estes
Katelyn Luberus
3rd Westside E.S. Isle of Wight Sharon Chapman Nicole Donaldson
Andrew Shipman
H M Nelson E.S. Newport News Jessica Winkley Michael Sibley
Julius Johnson
Jonathan Kohaut
Level 2 Video Editing
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight    Hattie Garrow Jacob Booth 
Madelyn Berry
2nd Windsor E.S. Isle of Wight Aubrie Ellis  Trystan Krueger 
Mia Vo
Jenna Garris
3rd Poquoson E.S. Poquoson Woody Gates Abigail Smith 
Ella Forrest 
Lucas Camden
H M John B Dey E.S. Virginia Beach Edgar Jumper Hollis Keenan
Katie Sager
Level 2 Visual Programming/Block Coding Using Scratch Jr
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Hardy E.S. Isle of Wight Mallory Bradley Ewan Kucha
Emily Miller
Clay Causey
2nd Matthew Whaley E.S. Williamsburg Kris Van Deusen Jason Leonard
Luke Sipes
Liam Anderson
3rd Bethel E.S. Gloucester Carla Stanley Ailin Harpole
Gavyn Talbot
H M Abingdon E.S. Gloucester Jessica Lawson
Sarah Lindemann
Kelly Hall
Dawson Britton
Christian Ortiz