WHRO LISTEN WATCH CORPORATE SUPPORT US DONATE CONTACT US GET OUR ENEWS SIGN IN

For Educators by Educators

Senior Great Computer Challenge 2016 - March 5, 2016Click on the photo to view the photos from the event.

  

On May 5, 2021, 27 teams of 3rd through 12th grade students competed in the 35th Annual Senior Great Computer Challenge! This year's competition was the first virtual competition. See the winners of each competition category and grade level below.

Level 2 Desktop Presentations

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Crossroads K-8 School Norfolk Katherine Humphrey-Morgan
Christina Hagerty
Alejandra Yon Morales
Estella Fabrizius
2nd Stonehouse ES Williamsburg Scott Brown Rebecca Kline
Evan Newcomb
Samantha Firman
3rd Matthew Whaley ES Williamsburg Kris Van Deusen  Chloe Pyfrom
Casey Campbell
William Kostro
HM Bethel ES Gloucester Tara Lord Eli Johnson
Izak Smith
HM Poquoson ES Poquoson Kelly Purdie 
Nanci Deibler   
Aubrey Wilson
Lauren Jones
Camilla Jarrett

 

Level 2 Desktop Publishing

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Poquoson ES Poquoson Kelly Purdie
Nanci  Deibler
Alexis Faulcon
Xavier Kuczynski
2nd Matthew Whaley ES Williamsburg Kris Van Deusen Lydia Frost
Gigi Gravgaard
3rd Crossroads K-8 School Norfolk Katherine Humphrey-Morgan
Christina Hagerty
Casey Mosley
Shemeyah Yashaahla
HM Bethel ES Gloucester Tara Lord Drew West
Christian Alexander
 

 

Level 4 CAD

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Oscar Smith HS Chesapeake Eric Nestor Michael Nutt
2nd Oscar Smith HS Chesapeake Eric Nestor Tyler Waddell
Jordan Jernigan
3rd Governor's School Hampton Islam Bedir
Seth Buffkin
Jason Cox
Maxime Bonnaud
Ethan Jacobson
Danny Yang
HM Oscar Smith HS Chesapeake Eric Nestor Travari Blount
Corey Connor

 

Level 4 Desktop Publishing

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Norfolk Technical Center Norfolk Patricia Costis Harlem Wright 
Gwen Garcia
Ellana Coluna
Seth Magnuson
Kyleen Haynes
2nd Landstown HS Virginia Beach Christy Murchison Victoria Shand
Jordyn Butler
Elijah Barnes
3rd Governor's School Hampton Islam Bedir
Seth Buffkin
Ezgi Stump
Jacqueline Vishton
Eva Fong
HM Governor's School Hampton Islam Bedir
Seth Buffkin
Abdalla Elrahhal
Zian Zhou
Kevin D'Alessandro
Brian Tafazoli

 

Level 4 Graphic Design

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Governor's School Hampton Islam Bedir
Seth Buffkin
Indira Durham
Jiyeon Park
Eric Song
Lauren Tyler
2nd Norfolk Technical Center Norfolk Patricia Costis Keamari McQueen
Beckam Potoczny
Samantha Mowery
Amilyn Estes
3rd New Horizons Newport News Sridhar Chinnabhandar  Saniya Bassette     

 

Level 4 Programming- Object-Oriented Business

Place

School

Division

Sponsor

Participants

1st Governor's School Hampton Islam Bedir
Seth Buffkin
Walker Knapp
Ernesto Garza
Wood Hulse
Timothy Dacier
Sawyer Czupka
2nd Governor's School Hampton Islam Bedir
Seth Buffkin
Cole Mathes
William Chestnut
Ben Li
Maanav Patel
3rd Norfolk Technical Center Norfolk Patricia Costis Avery Persinger
Rylan Spearbeck
Frank Ramos
David (Trey) Borte