WHRO LISTEN WATCH EDUCATE CORPORATE SUPPORT US COMMUNITY ENGAGEMENT DONATE CONTACT US GET OUR ENEWS SIGN IN

For Educators by Educators

 

On May 2nd, 2015, 87 teams of kindergarten through 5th grade students gathered at Old Dominion University to compete in the Junior Great Computer Challenge! See the winners of each competition category and grade level below.

Level 1 Desktop Publishing
Place SchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Newtown E.S. Virginia Beach Elizabeth Barkley
Amanda Hamilton
Kevin Rickard

Caleb Holmes
Kyree Blunt

Excellent Kraft E.S. Hampton Tracye McLean

Camryn Royal
Madison Wyatt
Jennifer Vuong

Excellent Nelson E.S. Newport News Melissa Hendrix

Nadya High
Natalia Monge
Nathan Cordoba

Good Bethel E.S. Gloucester

Tammie Spivey
Jannine  Goetz
Catherine Wilson

Chloe West
Gavyn Talbot
Paxton Beasley
Good Poquoson Primary Poquoson Charlene Hinshaw

Ethan Jordan
Matthew Griffin
Samuel Nelson

Good Victory E.S. Portsmouth Victoria Mapp-Jonathan

Amayah Pena
Yazmen Carr
Ariana Wynn

Level 1 Graphic Design
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
Superior Bethel E.S. Gloucester Catherine Wilson
Tammie  Spivey
Jannine Goetz
Emma Layton
Samantha Carlton
Austin Miller
Superior Fairfield E.S. Virginia Beach Daniel Prince

Anna Eddingfield
Elianna Prince
Coryn Sandler

Superior White Oaks E.S. Virginia Beach Michelle Pressley
Donna Quick
Devin Richardson
DaVe'in Britt
Katelyn Coleman
Excellent Nelson E.S. Newport News Keri Hall

Brandon Burbage
Jordan Stabler
Qyre Rhodes

Excellent Poquoson Primary Poquoson Caitlin Orsborne

Emalee McAdams
Baylee Harris
Karen Lee

Good Carrollton E.S. Isle of Wight

Jamie Ball      
Carrie Smith
Cassandra Hobbs
Sarah  Tucker

Abigail Worrell
Darby Burns
Addison Hardman
Good Victory E.S. Portsmouth Victoria Mapp-Jonathan

Nicole Miller
Jermain Manning
Ryan Zhu
Kayla Claud

Good Newtown E.S. Virginia Beach

Elizabeth Barkley
Amanda Hamilton
Kevin Rickard

Shakai Welch
Rayvon Tillar
Good Carver E.S. Newport News Carolyn Harris

Brody Burton
Akira Hardy

Level 2 Desktop Presentations
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Deer Park E.S. Newport News

Carey Snowe
Stephanie Tisdale

Christina Baxter
Charlie Gaskell
Sophia Santos
2nd Poquoson E.S. Poquoson

Kim Montalvo
Lilly Ward

Patrick Nelson 
Will Cannella 
Emily Swartzbaugh
3rd Carrsville E.S. Isle of Wight

Courtney Berard
Tina Evans

Victoria Evans Alanah Jones Nena Case
H M Westside E.S. Isle of Wight

Sarah Butler   
Paula Collet             

Jax Donlon
Evan Rehrauer
Jayla Sykes
H M Nelson E.S. Newport News  Lauren Hancock

Alyssa Nguyen
Ashleigh Stow
Peyton Chartier

H M Matthew Whaley E.S. Williamsburg-JCC Kris Van Deusen

Haley Tryhane
Lee Bristow

Level 2 Desktop Publishing
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Westside E.S. Isle of Wight

DeNay Smith 
Paula Collet 

Allison Fales
Kylee Hilbert  
Carlin Lockwood
2nd Abingdon E.S. Gloucester

Jessica Lawson
Sarah Lindemann
Rosemary Dunn

Bayleigh Andersen
Julianna Roye
Ainslee Brown
3rd Matthew Whaley E.S. Williamsburg-JCC Kris Van Deusen

DeNay Smith  Allison Fales
Paula Collet
Kylee Hilbert  
Carlin Lockwood

H M Greenbrier Intermediate Chesapeake Amy Harris Siddhant Sehgal
Vitaliy Shkremetko
Emma Snyder
H M Kemps Landing /Old Donation Virginia Beach Xiaoli   Li

Suraj Katragadda
Austin Zou

Level 2 Graphic Design
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Poquoson E.S. Poquoson Nanci Deibler

Lauren Romanelli
Kate Lee
Ella Tinsley

2nd Machen E.S. Hampton Marjorie Pitt

Austin Jackson
Jakayla Croom Kason Branch

3rd John B. Dey E.S. Virginia Beach Edgar Jumper

Rachel Wang
Johnson Lin

H M Hardy E.S. Isle of Wight

Jamie Ball
Lisa Worrell
Lindsey Ball 

Alonzo Hobbs
Seth Thomas
Madeline Tucker

H M Westside E.S. Isle of Wight

Angela Pyrtle 
Paula Collet                    

Hannah Oberdorf
Natalie O'Rawe
Braden Ross
H M Fairfield E.S Virginia Beach

Daniel Prince 

Tommy Fuller
Ethan Prince
Nathan Prince

Level 2 Internet Scavenger Hunt
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Kemps Landing / Old Donation Virginia Beach Xiaoli Li

Rouming Shen
Quyen Tran

2nd Norfolk Collegiate School Independent Brenda Pidgeon

Caroline Creekmore
Sydney Matthews Simion Benderschii

3rd Greenbrier Intermediate Chesapeake Karen McDonald

Linnea Ankney
Ryan Sloan
Tyler Stanczyk

H M Matthew Whaley E.S. Williamsburg-JCC Kris Van Deusen

Jack Kellogg
Katie Frechette
Kyle Schofield

Level 2 Video Editing
PlaceSchoolDivisionSponsorParticipants
1st Barron E.S. Hampton Jay Holman Makaya Brashares
2nd John B. Dey E.S. Virginia Beach Edgar Jumper

Katie Sager
Hollis Keenan

3rd Nelson E.S. Newport News Zak Devore

Caitlin Steele
Jerel Butler
Nia Nguyen